piątek, 5 lipca 2013

Dzień dobry, Panie Marku!

Marek Grechuta jeszcze za życia został okrzyknięty jednym z najważniejszych twórców polskiej poezji śpiewanej. Być może dlatego przymiarki różnych muzyków do interpretacji jego twórczości wydawały mi się zawsze nieudane i z góry skazane na porażkę. Kiedy do moich rąk trafiła najnowsza płyta zespołu "Dzień Dobry" zawierająca 10 piosenek Grechuty w nowej aranżacji – przesłuchałem ją raz, potem znowu i znowu aż w końcu stwierdziłem, że to jest to! Utwory słyszane tysiące razy zyskały zupełnie nową szatę, nie przywołującą w ogóle dylematów o wyższości oryginału nad coverem!

Powinienem zacząć od odpisania samego krążka, gdyż został wydany w bardzo elegancki i oryginalny sposób. Z zewnątrz przypomina małą książkę, gdyby nie plastikowy pojemnik na płytę – trzymalibyśmy w rękach tomik poezji. Zespół nagrał łącznie 15 piosenek, w tym 5 własnych kompozycji. Od razu rzuca się w oczy jego bogate instrumentarium i oryginalny styl – zwłaszcza świetnie brzmiąca harmonia 3 głosów. Wszystko to sprawia, że nie mamy do czynienia z banalnym naśladownictwem. Nawet "Dni, których jeszcze nie znamy" mają trochę obcy posmak, dzięki czemu można spojrzeć na poezję Marka Grechuty ze sporą dawką świeżości.

Reasumując – po stokroć polecam płytę "Dzień Dobry Panie Marku". Daleko jej od przeciętnych i przekombinowanych coverów. Zamiast tego słuchacz utrzymuje całkiem przyjemną, muzyczną ucztę!

Płytę można zakupić na tej stronie.

5 komentarzy:

 1. Ta płyta jest genialna, mam i słucham dość często, zwłaszcza jak mam gorszy nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja się jakoś nie mogę przekonać do innych aranżacji jego piosenek. Jak dla mnie mistrz był tylko jeden

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, ja się też bardzo lubiłem Marka grechute na prawdę tworzył świetną muzykę i bardzo mi się podobały jego wszystkie utwory a zwłaszcza ten najbardziej popularny dni których jeszcze nie znamy klasyk kojarzący mi się tylko z dzieciństwem. Super że nie tylko ja go tak miło wspominam i są jego fani jeszcze gdzieś, pozdrawiam wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dni których jeszcze nie znamy to dla mnie piosenka która zawsze zostanie w moim sercu. Zawładnęła moim umysłem i słucham jej zawsze, gdy poczuję się trochę słabiej

  OdpowiedzUsuń